In vizor

Inteligența artificială ar putea lucra în locul îngrijitorilor la Zoo Brașov, astfel încât animalele să fie monitorizate 24 de ore din 24, dacă au mâncare suficientă sau dacă au probleme de sănătate



La Zoo Brașov, se are în vedere implementarea unei supravegheri constante a animalelor prin intermediul inteligenței artificiale. Managementul parcului planifică investiții în această tehnologie modernă. Primul pas va include dotarea grădinii zoologice cu camere de supraveghere echipate cu procesor AI, atât pe exterior, cât și în interiorul țarcurilor. Următorul pas va fi identificarea de fonduri sau finanțări pentru cercetare, dar și pentru achiziția unei plăci AI, conform declarațiilor directorului Zoo, Alin Pînzaru, la postul Radio România Brașov FM în cadrul emisiunii „Vocea Brașovului”. Până în prezent, nu există un sistem similar implementat în niciun alt parc zoologic la nivel mondial, ceea ce face imposibilă estimarea costurilor totale ale acestei investiții.

„Cu siguranță, nicio grădină zoologică din lume nu își permite să supravegheze 24 din 24 un animal. Însă, cu acest sistem se poate programa să detecteze dacă a mâncat sau nu, cantitatea de mâncare, nivelul de agresivitate din grup, de exemplu la primate, atunci când sunt ceva probleme, să înțeleagă și să avertizeze doctorul, directorul, asistentul veterinar sau pe cine se consideră important să îl avertizeze cu privire la ce s-a întâmplat peste noapte, pentru că sunt specii care au și noaptea anumite obiceiuri, sau tot ce ține de viața lor ca să poată fi îmbunătățit prin acest sistem. Am propus și Asociației Europene, am întrebat, de fapt, să vedem dacă mai există un astfel de proiect. Dacă există, să ne alăturăm acestuia și dacă nu, să ne susțină și ei în aceste demersuri. Nu știu dacă mai există, însă noi ne dorim acest lucru,” a explicat directorul ZOO Brașov.