Politica

Grindeanu – PSD nu va vota un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR

Grindeanu ingrijorat

Sorin Grindeanu a ieșit din sala unde parlamentarii încă votează și decid soarta guvernului Veștea.

„Vreau să îl felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie, că e un om responsabil, care a dorit și dorește binele, un om care își dorește să aibe ceea ce își dorește orice om de bună credință: un guvern stabil (…) Sunt alții care nici nu au fost prezenți la vot, stând pe funcții, fac pe moraliștii, dar nu e treaba mea să îi judec”, a spus Sorin Grindeanu.

Grindeanu a mai subliniat că PSD nu ar fugi de responsabilitatea guvernării.

„Să vedem, după consultările de la Cotroceni, ce va fi. Eu vă spun un lucru, la cum știu PSD. PSD nu va vota un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR. PSD nu va vota așa ceva. Dacă urmare a consultărilor, președintele va acorda PSD acest mandat, o să vedem în ce formulă vom veni în fața Parlamentului. PSD nu fuge”, a adăugat Grindeanu.