Politica

Adrian Veștea, primele declarații după votul din Parlament: „Am conștiința curată, mi-am făcut datoria!”

Adrian vestea inquam photos george calin mvcmne

Adrian Veștea a ținut să le reamintească tuturor liderilor politici că România se află contracronometru în raport cu partenerii europeni și internaționali, iar criza guvernamentală prelungită poate avea efecte catastrofale.

„După cum am spus la fiecare început, încă din prima zi când am fost nominalizat pentru a forma guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârzieri, fie că vorbim de Planul Național de Redresare și Reziliență, care mai are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis cu foarte multe jaloane. De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România. De asemenea, operaționalizarea proiectului e-SIGUR reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României, iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor.”

Fostul ministru a subliniat că legitimitatea sa provine direct de la cetățeni și că deschiderea sa spre dialog cu toate forțele politice a fost un gest de normalitate democratică, axat pe rezolvarea crizelor economice reclamate de societate.

„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot unic nominal. Am considerat că este necesar… Principala problemă pe care au ridicat-o erau teme economice. Consider că este normal și necesar. Nu am avut niciun fel de problemă. Este decizia lor, fiecare partid politic a avut dreptul să se manifeste într-un fel. Eu știu că mi-am făcut datoria, am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților cetățenilor.”

Adrian Veștea s-a declarat împăcat cu modul în care a gestionat acest mandat primit de la șeful statului.

„Ceea ce vă pot spune este că eu mă consider că am conștiința curată, mi-am făcut datoria. Este decizia lor, eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru.”