
Reprezentanții Salvamont anunță un nou record înregistrat sâmbătă.
„Un nou record, nedorit, pentru istoria Salvamont România! Cifrele zilei: 187-190-140 … O nouă zi de foc pentru salvamontiștii din întreaga țară. În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit 187 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, astfel:
16 apeluri pentru Salvamont Lupeni,
14 apeluri pentru Salvamont Prahova,
13 apeluri pentru Salvamont Sinaia,
13 apeluri pentru Salvamont Alba,
13 apeluri pentru Salvamont Harghita,
12 apeluri pentru Salvamont Municipiul Brașov,
12 apeluri pentru Salvamont Predeal,
12 apeluri pentru Salvamont Voineasa,
10 apeluri pentru Salvamont Sibiu,
9 apeluri pentru Salvamont Cluj,
8 apeluri pentru Salvamont Neamț,
7 apeluri pentru Salvamont Gorj
7 apeluri pentru Salvamont Borșa,
7 apeluri pentru Salvamont Maramureș,
7 apeluri pentru Salvamont Județul Brașov,
5 apeluri pentru Salvamont Caraș Severin-Muntele Mic,
4 apeluri pentru Salvamont Vatra Dornei,
4 apeluri pentru Salvamont Mureș,
4 apeluri pentru Salvamont Hunedoara,
3 apeluri pentru Salvamont Suceava,
2 apeluri pentru Salvamont Bihor,
2 apeluri pentru Salvamont Satu Mare,
2 apeluri pentru Salvamont Caraș Severin-Semenic,
1 apel pentru Salvamont Bistrița Năsăud.
În cazul acestor intervenții au fost salvate 190 de persoane. Dintre acestea, peste 140 de persoane au ajuns la spital, 58 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau SALVAMONT pentru transport la spital, 2 persoane au fost predate elicopterului SMURD pentru transport la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor.
S-au primit și 56 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile”, au transmis reprezentanții Salvamont România.