In vizor

Jurnalistul Liviu Alexa, ASASINAT profesional! Judecătorul Cârlan din cazul pedofilului Buta i-a SECHESTRAT avocata în sală și l-a amendat cu 5.000 de euro pentru că a spus adevărul

Liviu alexa 2

Ce faceam acum doi ani si jumatate?

Publicam o ancheta jurnalistica cutremuratoare despre pedofilul Bogdan Buta, patronul UNTOLD, persoana publica notorie ce s-a afisat cu personalitati politice de top gen Boc sau Lucian Bode, aratand CU TONE DE DOVEZI ca a abuzat sexual doi baieti minori.

Dovezile pe care le-am pus la dispozitia opiniei publice erau INDUBITABILE:

  • conversatiile lui Buta pe Grindr (aplicatie de agatat pentru gay) cu un minor cuprinzand detalii socante despre sex anal si preferinte sexuale, inclusiv faptul ca ii plateste un Uber sa ajunga la el acasa
  • fotografii facute de minorii abuzati sexual in interiorul locuintei milionarului UNTOLD
  • un interviu de 25 de minute cu marturiile celor doi abuzati sexuali despre momentele cand, minori fiind, au fost imbatati si “loviti” de Buta

Cu toate acestea, doamnelor si domnilor, judecatorul clujean Nicolae-Sergiu Cârlan (al carui CV il puteti lectura AICI) (foto – CLUJUST), m-a CONDAMNAT la plata a 5000 de euro reprezentand DAUNE MORALE si, desi Buta nu a cerut decat stergerea unor paragrafe din anchetele mele, judecatorul Cârlan, mare sustinator, se pare, al pedofilului gay Buta, a dispus stergerea integrala a nu mai putin de 17 articole!

Iata si solutia acestui imbecil al injustitiei clujene. Dar, stati, ca asta nu e totul. Trebuie sa cititi mai jos si despre reaua credinta a acestui judecator care a mers pana la a avea tupeul de a-mi sechestra avocata in sala de judecata!

 

Intreg procesul a fost o mascarada penibila.

In probatiune, in 22 ianuarie 2026, ni s-a incuviintat si interogatoriul reclamantului Buta. Instanta ne-a pus in vedere ca putem adresa un numar maxim de 15 intrebari, insa ni s-a pus in vedere ca intrebarile sa fie punctuale, strict privind veridicitatea informatiilor.

De fapt, judecatorul Cârlan juca teatru radiofonic cu mine.

Incuviintand interogatoriul lui Buta, el voia ca eu si avocata mea sa trimitem 15 intrebari pe care el sa le vada si sa le aprobe. Adica mumu.

La interogatoriu se raspunde unor intrebari propuse de catre cealalta parte si aprobate de judecator.

 

Important de subliniat ca Codul de procedura civila nu prevede o asemenea metoda de interogatoriu.

Stati sa vedeti ce se intampla!

La termenul de judecata din 03.02.2026, avocatul rclamantului a depus copii dupa o viza de rezidenta pe termen lung a acestuia din Emiterele Arabe, iar avocatul reclamantului solicita ca interogatoriul sa fie luat prin mandatar.

Va dati seama cat tupeu pe Buta?? El ma da in judecata si tot el cere tratament privilegiat pentru interogatoriu. Mai intai, intrebarile lui Alexa sa fie filtrate de judecator, si apoi sa nu se prezinte, conform legii, la intergoatoriu, fizic sau online, fiindca vedeta UNTOLD e musai sa beneficieze de tratament special.

Mi-am dat seama ca judecatorul ii va accepta toate hachitele si i-am spus avocatei ca, daca acest lucru se va intampla, obligatoriu sa paraseasca sala de judecata in semn de protest!

  • Interogatoriul trebuia administrat in mod personal pentru a verifica veridicitatea infomatiilor publicate. Pozitia reclamantului nu a fost niciodata clara, nu a negat si nici recunoscut vreodata afirmatiile presupus defaimatoare la adresa sa. De altfel, si in pozitia procesuala din data de 2 decembrie 2025, acesta a sustinut ca nu a afirmat sau recunoscut in mod expres ca faptele relatate sunt reale sau nu, desi exista o comunicare de presa din data de 20 ianuarie 2024 in care sustine ca sunt inscenarii. Pozitia reclamantului a fost astfel contradictorie.

In momentul in care avocata mea a vrut sa paraseasca sala, politistul desemnat sa asigurea ordinea in sala de judecata a privit spre judecator, a primit un semnal scurt din cap si i-a blocat intrarea avocatei, impiedicand-o sa iasa!

De ce este important episodul interogatoriului?

Cu toate ca am solicitat expres interogatoriul personal al reclamantului, motivand si faptul ca in perioada Iulie-August va veni in Romania pentru festivalul Untold, unele dintre motivele pentru care ni s-a respins aceasta solicitare a fost ca “nu putem astepta pana in August sa luam interogatoriul”.

Instanta ca ales sa amane incontinuu acest dosar si sa ajungem practic aproape de festivalul Untold (moment pe care nu si l-a dorit aparent) pentru a pronunta aceasta solutie abuziva.

 

Da, hotararea nu este executorie si nici definitiva, poate fi atacata cu apel in 30 zile de la comunicare.

Da, nesimtitul de judecator nu i-a admis in totalitate cererea lui Buta, dar acest “in parte” e exact ce isi dorea pedofilul: o legitimare importanta din partea justitiei clujene corupte ca EU AS FI GRESIT, astfel incat acest “in parte” s-a transformat in 5000 de euro “daune morale” si stergerea tuturor articolelor de presa, ca asa vrea muschiul judelui, desi Buta ceruse doar eliminarea unor paragrafe.

Dupa sentinta abuziva impotriva mea venita de la judecatoarea userista din Bucuresti care m-a condamnat la “daune morale” de 200 000 de euro in cazul vicepremierului Oana Gheorghiu, aceasta sentinta a judecatorului iubitor de pedofilie gay, Sergiu Cârlan, este desavarsirea asasinatului profesional al jurnalistului Liviu Alexa!

Cum mai pot sa imi fac meseria de jurnalist de investigatii daca sunt “ars” financiar si profesional cand pun DOVEZI pe masa?


Sunt singurul jurnalist din România care are la activ, în 28 de ani, peste 100 de dezvăluiri de amploare ce vizează corupție morală, sexuală, în rândul oamenilor Bisericii, al politicienilor, al medicilor și profesorilor universitari de renume, singurul care a publicat constant anchete despre traficanți de droguri și fraude economice făcute de infractori rafinați și singurul care nu și-a tranzacționat pe bani subiectele.

Cu toate astea, multora li se pare că 26 de lei pe lună e o sumă imensă ca să susțină proiectul meu Strict Secret, care e newsletterul de investigații nr. 1 din România.

Poate că acum înțelegi că 26 de lei sunt un rahat pe băț în raport cu munca, oboseala și riscurile pe care mi le-am asumat timp de 28 de ani.

da, te sprijin, dau click

Exit mobile version