
Un amplu exercițiu în care va fi simulată intervenția la un incendiu cu multiple victime va fi organizat, miercuri dimineața, la unul dintre hotelurile din Poiana Brașov, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Brașov.
În acest context, reprezentanții ISU Brașov au anunțat că, în zona hotelului, vor fi prezente numeroase autospeciale și echipaje operative.
‘Mâine, 29 iulie, începând cu ora 10:00, la Hotelul Grand Teleferic din Poiana Brașov, se va desfășura un amplu exercițiu de gestionare a unei situații de urgență, organizat cu participarea forțelor și mijloacelor de intervenție ale instituțiilor cu atribuții în domeniu. Scenariul exercițiului presupune izbucnirea unui incendiu în incinta hotelului, urmat de evacuarea persoanelor aflate în clădire și intervenția coordonată a echipajelor de salvare. Totodată, va fi testată capacitatea de reacție și viabilitatea Planului Roșu de Intervenție al județului Brașov, în contextul producerii unui eveniment de amploare cu victime multiple’, a precizat sursa citată.
Prin desfășurarea acestui exercițiu se urmărește perfecționarea modului de intervenție al structurilor operative, reducerea timpului de răspuns, verificarea cooperării interinstituționale și evaluarea procedurilor operaționale aplicabile în astfel de situații.
ISU Brașov a transmis persoanelor care vor fi prezente acolo să nu intre în panică.
‘Adresăm rugămintea cetățenilor să nu intre în panică. (…) Exercițiile de acest tip sunt esențiale pentru menținerea unui nivel ridicat de pregătire a personalului de intervenție, verificarea eficienței cooperării dintre instituțiile implicate și creșterea gradului de siguranță al comunității. Antrenamentele desfășurate în condiții cât mai apropiate de realitate contribuie la o intervenție rapidă și eficientă în cazul producerii unor situații de urgență reale’, a transmis ISU Brașov.